Rate this post

Służba Celna wdrożyła kolejną innowacyjną usługę o nazwie „Granica”. Bezpłatna aplikacja na urządzenia mobilne ma służyć wszystkim tym, którzy codziennie przekraczają polską granicę z Rosją, Białorusią i Ukrainą. Udostępnia ona bowiem wiele przydatnych informacji o aktualnej sytuacji na i przed przejściami granicznymi oraz pozwala na zaplanowanie i wybór najdogodniejszego przejścia. Jakie jeszcze inne cenne wiadomości można dzięki niej uzyskać?

granica

Działania Służby Celnej na rzecz poprawy warunków i ułatwień w przekraczaniu przejść

Na polskich granicach z roku na rok ruch towarowy i osobowy jest coraz większy. Przede wszystkim ma to miejsce na Wschodniej granicy Polski, która jest również zewnętrzną granicą Unii Europejskiej. Wychodząc naprzeciw stale rosnącym oczekiwaniom swoich klientów Służba Celna postanowiła świadczyć coraz lepsze usługi dla osób przekraczających granicę RP. Już wcześniej powstało wiele ułatwień w przekraczaniu granicy m.in. specjalne pasy dla podróżnych przewożących towary w ramach przysługujących limitów tzw. „zielone korytarze”, elektroniczny system przetwarzający dokumenty Tax Free (e-zwrot VAT), możliwość rezerwacji czasu odprawy granicznej autokarów i busów on-line (e-Booking Bus), szybka ścieżka dla pustych ciężarówek powracających do UE (fast WAY), system regulacji ruchu w kilkukilometrowej odległości od przejść granicznych uruchamiany w przypadku większych spiętrzeń w ruchu w celu wyeliminowania zjawiska objeżdżania samochodów oczekujących w kolejce i zwiększenia bezpieczeństwa (strefy buforowe), aplikacja internetowa pozwalająca podróżnym wirtualnie przekroczyć granicę i przygotować się do odprawy granicznej (wirtualny przewodnik) oraz kamery on-line, dzięki którym można obejrzeć w czasie rzeczywistym aktualne natężenie ruchu na wybranych przejściach granicznych.

 

Granica w zasięgu ręki – zalety nowego programu na smartfony i tablety

Ze względu na stale postępujące natężenie ruchu powstała także konieczność wdrożenia programu, który dostarczałby precyzyjnych informacji o warunkach panujących na przejściach granicznych. Dostęp do takiej wiedzy pozwala bowiem kierowcom na wybór najdogodniejszego przejścia granicznego. Tak też zrodził się pomysł na innowacyjną aplikację mobilną „Granica”. Program w szybki sposób pozwala uzyskać informacje o długości kolejki, średnim czasie oczekiwania na odprawę oraz prognozach zmiany tego czasu w najbliższych godzinach (dostosowanych do aktualnej pozycji GPS użytkownika). Aplikacja prezentuje szczegółowe wiadomości o czasach oczekiwania na polskich przejściach granicznych z Rosją, Białorusią i Ukrainą z możliwością przełączania się między tymi odcinkami, a także możliwością zmiany typu pojazdu, którym podróżujemy (osobowy/ciężarowy) i kierunku podróży (przyjazd do Polski/wyjazd z Polski). Dzięki temu kierowca planujący przekroczenie granicy ma wyliczony indywidualny czas, jaki pozostał mu do wjazdu na teren danego przejścia zarówno w kierunku wywozowym, jak i przywozowym.

Oprócz tego „Granica” wykrywa kierunek poruszania się danego użytkownika i na tej podstawie wyświetla dane przyjazdowe lub wyjazdowe wg położenia względem granicy Polski. Usługa prezentuje także na podstawie danych archiwalnych zgromadzonych w serwisie www.granica.gov.pl prognozę czasów oczekiwania na kolejny tydzień. Synchronizacja z systemem pozwala również na wysyłanie użytkownikowi powiadomień i komunikatów (w 6 językach) o konkretnych przejściach oraz ogólnej sytuacji na drogach.

Dodatkowo po pobraniu aplikacji dla systemu Android oraz Windows Phone, interfejs pokazuje użytkownikowi w skróconej formie aktualny czas oczekiwania na wybranych przejściach oraz umożliwia szybkie uruchomienie pełnej aplikacji przez podróżnego.

Uwaga!!! Usługa jest całkowicie bezpłatna i dostępna jest na urządzenia mobilne z najpopularniejszymi systemami operacyjnymi (iOS, Android, Windows Phone) w języku polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim, ukraińskim i białoruskim.

Dodatkowo Służba Celna w najbliższym czasie planuje pilotażowe uruchomienie na dwóch przejściach granicznych systemu e-Booking TRUCK (możliwość rezerwacji czasu odprawy granicznej ciężarówek poprzez specjalną aplikację on-line).

 

Podsumowując

Nowa usługa polskiej Służby Celnej to świetne rozwiązanie dla kierowców pokonujący często wschodnią granicę naszego państwa. Umożliwia ona podróżnym, kierowcom ciężarówek oraz przedsiębiorcom zajmującym się międzynarodowym obrotem towarowym uzyskanie indywidualnych informacji o czasie przekroczenia granicy oraz informacji o bieżącej sytuacji przed i na wybranym przejściu granicznym. Aplikacja „Granica”ułatwia także planowanie podróży, dzięki wykorzystaniu modułu prognozy czasu oczekiwania na najbliższy tydzień oraz w kilu krokach pozwala wybrać najdogodniejsze do przekroczenia przejście graniczne.

Od teraz na wszystkich drogowych przejściach granicznych z Rosją, Białorusią i Ukrainą trafi blisko 100 tys. ulotek informacyjnych prezentujących aplikację i zachęcających podróżnych do korzystania z niej.

 

Informacja za www.mf.gov.pl/sluzba-celna, www.zmpd.pl