Rate this post

Od 1 października kierowcy podróżujący po Polsce mogą zostawić dowód rejestracyjny i polisę OC w domu. W związku ze zmianami w ustawie o ruchu drogowym, kierowcy nie muszą już mieć przy sobie tych dokumentów. Podczas kontroli, dane pojazdu będą sprawdzane elektronicznie.

Spis treści

 1. Czy możemy zostawić dokumenty w domu?
 2. Odebrany dowód przez policję? Teraz tylko elektronicznie
 3. Wciąż jednak możemy stracić dokument fizycznie
 4. To nie koniec cyfryzacji dokumentacji

 

 1. Czy możemy zostawić dokumenty w domu?

Z początkiem października weszły w życie zmiany w ustawie „Prawo o ruchu drogowym”. W związku z tym kierowcy mogą zostawić polisę OC oraz dowód rejestracyjny w domu. Przy kontroli drogowej prowadzący ją organ sprawdzi informacje o samochodzie w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

 1. Odebrany dowód przez policję? Teraz tylko elektronicznie

Kolejną zmianą jest zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Jeżeli kontrolujący uzna, że nasz pojazd zagraża bezpieczeństwu, porządkowi lub nie spełnia wymagań środowiskowych to zatrzyma on nasz dowód elektronicznie. Będzie to odnotowane w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dotychczas zatrzymany dokument był zabierany i przesyłany do starostwa, które go wydało. Obecnie po usunięciu usterek czy przeprowadzeniu badania technicznego elektronicznego, zwrotu może dokonać dowolna jednostka w ramach organu, który zatrzymał dokument. Na przykład, jeżeli nasz dowód rejestracyjny zatrzymał policjant w Warszawie to możemy go odzyskać np. w Krakowie.

 1. Wciąż jednak możemy stracić dokument fizycznie

Jednak dla kierowców wciąż będzie możliwa utrata fizyczna dokumentów. Będzie mogła dokonać tego stacja kontroli pojazdów, która będzie mogła tego dokonać tak jak dotychczas, w sytuacji, w której podczas badania technicznego auta wystąpią okoliczności do jego zatrzymania. W takim przypadku po zwrot trzeba się udać do konkretnego Starostwa. Dowód rejestracyjny wciąż będzie potrzebny podczas wykonywania badania technicznego oraz przy wykonywaniu czynności prawnych np. sprzedaży auta.

 

 1. To nie koniec cyfryzacji dokumentacji

Ministerstwa Infrastruktury i Cyfryzacji zapowiedziały także kolejne zmiany dla kierowców, które będą stopniowo wprowadzane od przyszłego roku. Wszystkie projekty zebrano w tzw. „pakiet deregulacyjny”, a w jego skład wchodzą:

 • likwidacja naklejki kontrolnej,
 • likwidacja karty pojazdu,
 • możliwość zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych przez nowych właścicieli pojazdu,
 • brak mandatu za nieposiadanie przy sobie prawa jazdy.

Dzięki wprowadzeniu tych zmian kierowcy oprócz udogodnień będą mieli przede wszystkim oszczędności. Na braku konieczności wyrobienia karty pojazdu i tablic rejestracyjnych wraz z naklejką kierowcy zachowają w kieszeni odpowiednio 75,50 i 99,50 złotych co daje prawie 200 złotych. W ramach zapowiadanego pakietu wchodzą nowe możliwości w systemie „Mój Pojazd” na stronie obywatel.gov.pl. Projekt zakłada możliwość rejestracji samochodu poprzez Internet. Zniknąć ma również obowiązek wydawania tymczasowego dowodu rejestracyjnego. Na stronie internetowej https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/moj-pojazd przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji możemy uzyskać informację do kiedy mamy aktualną polisę OC lub datę ważności badania technicznego, a także sprawdzić dane rejestracji pojazdu.

 

http://www.cepik.gov.pl/aktualnosci/zawartosc/-/asset_publisher/a1LDCMS0sfru/content/od-1-pazdziernika-dowod-rejestracyjny-i-polise-oc-mozesz-zostawic-w-domu

https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/kolejne-rewolucyjne-zmiany-dla-kierowcow