Rate this post

eco logo

ECOeffect – promocja eko jazdy!

ECOEffect to wysokiej jakości program pomagający zoptymalizować technikę eko-jazdy, a tym samym zmniejszyć zużycie paliwa i emisję CO2. To także inicjatywa mająca na celu połączenie najnowszych technologii oraz zawansowanych technik szkolenia. Wszystko po to, by utrzymać wysokie standardy i poprawić kwestie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Twórcami programu są instytucje rządowe, których strategicznym partnerem od kilku lat jest Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego (IRU).

Kto może przystąpić do programu i jakie są jego korzyści?

 

Cele programu ECOeffect

Ograniczenie kosztów paliwa to priorytet wielu firm transportowych. Z kolei instytucje rządowe EU (przede wszystkim Komisja Europejska) wciąż dążą do tego by ograniczyć energochłonność sektora transportowego. Okazuje się, że plany te można połączyć. Wszystko za sprawą innowacyjnego programu ECOeffect, obejmującego techniki i narzędzia szkoleniowe oraz monitorujące, służące najbardziej optymalnemu zużyciu paliwa w Europie.

Celem programu jest przekazywanie wiedzy i doświadczenia przez akredytowanych instruktorów dla każdego przewoźnika i ośrodka szkoleniowego zainteresowanego eko-jazdą. System szkolenia pozwala indywidualnie zmierzyć, poprawić i ocenić umiejętności jazdy badanego kierowcy zawodowego oraz wzmocnić logiczny, bezpieczny, ekologiczny i ekonomiczny styl każdego z nich.

Program wpisuje się w założenia tzw. Białej Księgi Transportu sporządzonej przez Komisję

Europejską. Nad budową systemu i środkami na jego realizację czuwa IRU, projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską. Wyłącznym partnerem IRU Academy w Polsce jest firma VIVE Transport.

 

Korzyści z eko jazdy

Program ECOeffect zapewnia wiele korzyści dla całego sektora transportu drogowego. Przede wszystkim pozwala na oszczędność paliwa (od 5 do 15%), pieniędzy i czasu, zwiększenie efektywności i jakości oraz umocnienie pozycji rynkowej. Dla właścicieli firm transportowych oszczędności na samym paliwie mogą sięgać 6-8 tys. zł rocznie (na jednej ciężarówce), a kolejne 4 tysiące na innych kosztach eksploatacyjnych np. hamulce, ogumienie, skrzynia biegów, silnik.

Kierowcy, którzy biorą udział w programie są za to mniej zmęczeni i zestresowani na trasach, bardziej efektywni i kompetentni. Wielu z nich za bardziej ekonomiczny styl jazdy otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie od pracodawcy (system motywacyjny).

 

Na czym polega szkolenie?

Program szkolenia kierowców ECOeffect to połączenie zajęć teoretycznych z zajęciami praktycznymi na drogach publicznych. Teoria obejmuje wykłady z jazdy ekonomicznej oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego. Podczas praktyki z kolei oceniane są i rejestrowane kompetencje kierowcy. Szkolenia odbywają się na samochodach klienta, na drogach, po których najczęściej jeżdżą. W samochody wpinany jest komputer z zapisanymi parametrami przejazdu testowego (podczas pierwszego przejazdu komputer zbiera informacje w jaki sposób kierowca prowadził pojazd). Następnie trener pokazuje optymalne parametry jazdy pojazdem w tych samych

warunkach. Istotnym elementem programu staje się zatem gromadzenie danych ze szkoleń, prowadzonych na różnych pojazdach w różnych krajach Europy, w odmiennych warunkach terenowych. Kierowcy pod kierunkiem lektorów i na podstawie uzyskiwanych w czasie rzeczywistym parametrów mogą nauczyć się, w jaki sposób znacząco obniżyć zużycie paliwa i pozostałe koszty firm transportowych.

Szkolenie trwa jeden dzień, jednak firma szkoleniowa pozostaje w kontakcie z kierowcami jeszcze przez ok. 2-3 miesiące i poprzez system telematyczny obserwuje ich postępy. Pracodawca co miesiąc otrzymuje raporty, z których może zrobić rankingi kierowców. Z raportów wynika, że aż 95% szkolonych w ten sposób kierowców zaczyna kierować znacznie oszczędniej.

Program szkolenia instruktorów to z kolei trzydniowy kurs dla trenerów, którzy szkolą kierowców zawodowych pojazdów ciężarowych. Ma on na celu poprawę metod, wiedzy i umiejętności instruktorów, które następnie przełożą się na wysokiej jakości szkolenia z eko-jazdy.

Wyniki wszystkich szkoleń zbierane są w centralnym serwerze programu. Budują one bazę wiedzy, do której mają dostęp trenerzy z całej Europy.

 

Podsumowując

ECOeffect to wysokiej jakości międzynarodowy program eko-jazdy, który powstał przy wsparciu akademii IRU. Program edukacyjny opracowany został dla określonej grupy odbiorców; wszystkie firmy transportowe oraz ośrodki szkolenia kierowców mogą ubiegać się o szkolenia w programie ECOeffect. Warto z nich skorzystać ponieważ korzyści odniosą zarówno firmy transportowe; dzięki niższym kosztom paliwa i mniejszemu zużyciu pojazdów oraz kierowcy, którzy mogą otrzymać część uzyskanych w ten sposób oszczędności