Rate this post

Chcesz otworzyć firmę transportową stwórz dobry biznes plan

własny biznes firam transportowa

Jeśli chcesz prowadzić własną działalność, świadczyć usługi transportowe, na samym początku opracuj biznes plan. Dobrze skonstruowany pozwoli ci przewidzieć wiele czynników wpływających na prowadzenie firmy. Przede wszystkim pozwoli ci odpowiedzieć na pytanie, czy twój pomysł na biznes w ogóle się opłaci i przyniesie zyski. Ci, którzy w branży TSL pracują od lat, wiedzą, że nie wystarczy jedynie kupić ciężarówki, uzyskać pozwolenia i ruszyć na podbój rynku transportowego.

 

Jak przygotować biznes plan?

  1. Opis działalności firmy

Nakreśl zakres usług, które będziesz chciał oferować. Zależne to będzie od pojazdów, których do transportu będziesz używał, czy będą to busy o dmc do 3,5 tony, czy pojazdy o dmc 12 ton i powyżej. Czy stawiasz sobie ograniczenia dotyczące rodzaju ładunku, np. z góry zakładasz, że nie przewozisz żywności. Ustal także obszar, na którym będziesz świadczył usługi, kierunki, które najbardziej ci odpowiadają.

 

  1. Lokalizacja

To bardzo ważne w przypadku usług transportowych. Gdzie znajdować się będzie siedziba firmy, plac, na którym trzymane będą pojazdy. Najlepiej by było to jak najbliżej węzła komunikacyjnego. Poszukaj różnych ofert, porównaj warunki, by wybrać tę najkorzystniejszą na początek rozwoju firmy.

  1. Dopasowanie do potrzeb klientów

Ustal do kogo kierować będziesz swoje usługi. Spróbuj zbudować wstępną bazę odbiorców, sprawdź, kto w okolicy może zostać twoim kontrahentem, sprawdź konkurencję, ich stawki, pozycję na rynku. Na podstawie zebranych danych będziesz mógł ustalić optymalna ofertę dla klientów. Nie ma co ukrywać, że kontrahenci zwracają uwagę na stan techniczny pojazdów, wchodząc na rynek twoja firma będziesz „prześwietlana” z każdej strony.

 

  1. Prace do wykonania

Jeśli wynajmujesz na siedzibę biura budynek, oceń, czy wymaga on dodatkowych prac, czy plac na którym stać będą twoje pojazdy potrzebuje zagospodarowania, wysprzątania, poprawy ogrodzenia, zamontowania bramy, monitoringu. Oceń jakie koszty poniesiesz w związku z dodatkowymi pracami i ile czasu na ich realizację będziesz potrzebował

 

  1. Koszty przedsięwzięcia

Wiadomo, że główny koszt stworzenia firmy transportowej to zakup floty pojazdów. Ustal w jaki sposób będziesz finansował jej zakup – czy będzie to kredyt (sprawdź możliwości jego uzyskania), czy leasing, a może wynajem długoterminowy coraz bardziej popularny. Pozwoli ci to ustalić stałe koszty, które będziesz ponosić, a do których dojdzie utrzymanie biura, zatrudnienie pracowników, ewentualnie opłata za wynajem biura, pracy. Bardzo ważne by uwzględnić koszty marketingowe, czyli stworzenie strony www, reklama, ulotki, ogłoszenia, dostęp do giełdy transportowej. Musisz się pokazać jako nowy przedsiębiorca, nikt ciebie nie znajdzie, to ty musisz być widoczny.

 

  1. Analiza rynku

To o czym wspominaliśmy w pkt. 3. Sprawdź jakie jest zapotrzebowanie rynku na twoje usługi, może w pobliżu znajduje się duży sklep meblowy, a może producent na przykład materiałów budowlanych. Oceń, gdzie najszybciej znajdziesz odbiorców i jaka jest możliwość pozyskania stałych zleceń.

 

  1. Oceń realne szanse powodzenia przedsięwzięcia

Kiedy masz już analizę rynku, ustalone koszty prowadzenia firmy, wyliczone miesięczne wydatki uwzględniając na podstawie wybranych kierunków zużycie paliwa.

Kiedy przygotujesz sobie taki plan, wówczas realnie ocenisz szanse powodzenia prowadzenia firmy. Jeśli twój zapał się nie zmniejsza, warto spróbować. Powodzenia!