Rate this post

Powrót do 90 kilometrów na godzinę na drogach lokalnych zamiast obecnie obowiązujących 80? Takie zmiany będą mogły wprowadzić władze lokalne we Francji. Mogą one zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku. Jakie są przyczyny takiej decyzji?

 

  1. Bezpieczeństwo przede wszystkim
  2. Powrót do przeszłości?
  3. Decyzja będzie należeć do władz lokalnych
  4. Kto i kiedy wprowadzi zmiany?

 

  1. Bezpieczeństwo przede wszystkim

Prawie trzy i pół tysiąca ofiar śmiertelnych odnotowano w 2016 oraz 2017 na francuskich drogach. Choć ten wynik zmniejszał się z roku na rok to wciąż nie był wystarczający, dlatego też władze Francji zdecydowały o wprowadzeniu ograniczenia prędkości na kilkuset tysiącach kilometrów dróg lokalnych w ubiegłym roku. I choć zmiany mimo protestów przyniosły skutek, bo w 2018 roku odnotowano 3259 ofiar śmiertelnych, to temat wrócił niczym bumerang.

  1. Powrót do przeszłości?

Już na początku 2019 roku można było usłyszeć informacje o chęci przywrócenia wcześniejszego ograniczenia prędkości do 90 km/h. Jest to także jeden z postulatów żółtych kamizelek, które uważają to za formę izolacji mniejszych miejscowości, gdzie w większości znajdują się te drogi. Za wprowadzenie nowej, starej prędkości mają być odpowiedzialne władze lokalne. Spore emocje wzbudziły również wyniki raportu, które zostały przekazane do wiadomości publicznej, a dotyczyły eksperymentu wykonanego w trzech departamentach, gdzie na okres próbny wprowadzono ograniczenie do 80 km/h. Wyniki? Zbyt duża prędkość była przyczyną 28 procent wypadków ze skutkiem śmiertelnym, znacznie większym problemem było wsiadanie za kółko na podwójnym gazie lub wpływem narkotyków przez co spowodowano prawie połowę wypadków. Jeśli przewodniczący rad departamentalnych chcą przyjąć odpowiedzialność, nie mam z tym problemu. Ale każdy powrót do prędkości 90 km/h musi być systematycznie uzupełniany środkami gwarantującymi najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego.” – mówił w jednym z wywiadów premier Francji Edouard Philippe. Chodzi między innymi o fotoradary, które odstraszają piratów drogowych. Obecnie jednak są one dewastowane co może wpłynąć na ilość wypadków.

  1. Decyzja będzie należeć do władz lokalnych

O tym czy zostaną przywrócone poprzednie zdecydują władze lokalne wraz z radami departamentów (francuski odpowiednik powiatów, lecz z większymi uprawnieniami). Są już natomiast pierwsi chętni na wprowadzenie starych „nowych” ograniczeń. Jednym z nich może być departament Dordogne. „Jak większość departamentów, żałowałem tego środka, który został podjęty nagle i jednostronnie. Został on podjęty na całym terytorium i bez konsultacji. Jesteśmy gotowi, ale musimy zobaczyć, kiedy prawo zostanie ogłoszone i kiedy wyjdą dekrety wykonawcze„. – powiedział przewodniczący rady Dordogne, Germinal Peiro jednej z lokalnych gazet. Podróżujący będą mogli jeździć po ponad tysiącu kilometrów dróg z nowymi ograniczeniami prędkości w tym departamencie. Zmiany jednak będą wiązały się z kosztami dotyczącymi nowego oznakowania na trasach.

  1. Kto i kiedy wprowadzi zmiany?

Póki co ponad połowa departamentów wyraziła chęć wycofania ograniczenia szybkości poruszania się po lokalnych drogach do 80 kilometrów na godzinę. Zanim władze lokalne będą mogły jednak wprowadzić nowe zasady dotyczące zmian prędkości, to zgodę na to będzie musiał wydać francuski parlament, co może się stać już w te wakacje. Dlatego też kierowcom wyruszającym do Francji polecamy zarówno przed jak i podczas wyjazdu sprawdzać obowiązujące ograniczenia prędkości.

 

http://www.leparisien.fr/societe/80-km-h-philippe-pret-a-laisser-les-departements-assouplir-la-mesure-16-05-2019-8072988.php

https://www.connexionfrance.com/French-news/speed-limit-cut-on-secondary-roads-in-france-could-be-rescinded-after-less-than-a-year-as-PM-promises-to-put-decision-in-hands-of-local-authorities

https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/francja-sie-poddaje-zmiana-ograniczen-predkosci-na-drogach/mc4h2bl

http://wyborcza.pl/7,75399,22876789,francja-ogranicza-predkosc-na-drogach-z-90-do-80-km-h-powod.html

https://www.thelocal.fr/20190522/if-your-dpartement-planning-to-scrap-frances-80kmh-limit