Rate this post

Holendrzy bezwzględni dla łamiących przepisy drogowe

  1. Niedozwolone obsługiwanie telefonu w czasie jazdy
  2. Zintensyfikowane kontrole ciężarówek
  3. Nadmierna prędkość
  4. Inne wykroczenia drogowe
  5. Podsumowanie

Holendrzy bezwzględni dla łamiących przepisy drogowe

Holenderskie sądy i policja nie pobłażają osobom łamiącym przepisy drogowe. Dotkliwe kary nakładane są przede wszystkim za przekroczenie dopuszczalnej prędkości (i to już od +4 km/h). Ale wysoki mandat można otrzymać także za przejazd na czerwonym świetle, za wyprzedzanie tuż przy przejściu dla pieszych, przekroczenie linii ciągłej i wiele innych. Holendrzy przyjmują także niezmiernie surowe stanowisko wobec kierowców jeżdżących po alkoholu. Ale służby są również bardzo wyczulone na prowadzenie rozmów telefonicznych bez zestawu głośnomówiącego. Jak się okazuje grzywnę można otrzymać także za korzystanie w czasie jazdy z telefonu, który znajduje się w specjalnym uchwycie.

Co jeszcze warto wiedzieć o wykroczeniach i mandatach w Królestwie Niderlandów?

  1. Niedozwolone obsługiwanie telefonu w czasie jazdy

Ostatnio o Holandii stało się głośno właśnie za sprawą wyroku sądu, który dotyczył kary za obsługiwanie dłonią ekranu telefonu komórkowego. Telefon  pozostawał w tym czasie w specjalnym uchwycie zamontowanym na szybie. Policja nałożyła z tego tytułu na kierowcę dostawczaka mandat w wysokości 239 euro (zgodny z taryfikatorem jak za kierowanie pojazdem z telefonem w dłoni). Kierowca odwołał się do sądu, argumentując iż nie trzymał telefonu bezpośrednio w dłoni podczas prowadzenia pojazdu. Sędzia nie przyznał jednak racji kierowcy. Stwierdził bowiem, że obsługiwanie dłonią telefonu jest niedozwolone podczas jazdy i nie ważne, czy będzie on trzymany w ręku, czy też będzie znajdował się w uchwycie. Całe zajście doprowadziło do sytuacji niebezpiecznej na drodze więc kara została nałożona zasadnie.

Trzeba niestety przyznać rację holenderskiemu sędziemu. Korzystanie z urządzeń mobilnych w czasie jazdy przyczyna się w ogromnym stopniu do powstania wypadków drogowych. Kierowca jest bowiem zdekoncentrowany, z opóźnieniem reaguje na sytuacje na drodze, ma zawężone pole widzenia, nie może swobodnie wykonywać manewrów. Badania europejskie wykazały, że szczególnie niebezpieczne podczas prowadzenia jest nie tyle sama rozmowa telefoniczna, co właśnie wysyłanie smsów, przeglądania stron internetowych (w tym portali społecznościowych), aktywne korzystanie z aplikacji i gier. Udowodniono, że kierowca zaabsorbowany urządzeniem elektronicznym może przejechać kilkaset metrów bez żadnej kontroli otoczenia. Prawdopodobieństwo spowodowania wypadku wzrasta wówczas nawet dwudziestokrotnie.

  1. Zintensyfikowane kontrole ciężarówek

Właśnie zwiększenie liczby wypadków i kolizji na drogach, spowodowanych korzystaniem z telefonów komórkowych, sprawiło że Holendrzy zintensyfikowali kontrole kierowców pod tym kątem. Obiektem zainteresowań tamtejszej policji są zwłaszcza kierowcy pojazdów ciężarowych. Na wiaduktach nad autostradami coraz częściej pojawiają się funkcjonariusze policji z lornetkami. Obserwują oni zachowanie szoferów. Jeśli kierowca obsługuje urządzenie mobilne, policjanci informują o tym natychmiast patrol mobilny, który dokonuje zatrzymania wskazanej ciężarówki. Holenderska policja deklaruje, że tego typu akcje będą teraz coraz częstsze.

  1. Nadmierna prędkość

Ale Holendrzy nie mają litości także dla kierowców jeżdżących z nadmierną prędkością. Mandat można otrzymać już po przekroczeniu dozwolonego limitu o 4 km/h (23 euro w terenie niezabudowanym, 26 euro w terenie zabudowanym, 44 euro w strefie 30km/h). Przekroczenie prędkości o każdy kolejny kilometr oznacza wzrost kary o kilka/kilkanaście euro. Dla przykładu przekroczenie prędkości o 10 km/h to gwarancja kary w wysokości od 60 do 103 euro, przekroczenie prędkości o 20 km/h – mandat od 164 do 249 ero, przekroczenie prędkości o 30 km/h – mandat od 275 do 409 euro. Przekroczenie prędkości powyżej 30km/h i 40km/h na autostradzie skutkuje skierowaniem sprawy do prokuratury (kary ustalane są wówczas indywidualnie). Za przekroczenie prędkości o 50 km/h grozi zatrzymanie prawa jazdy. Na terenie Holandii wiele odcinków dróg jest wyposażonych w rejestratory prędkości.

Uwaga!!! Warto wiedzieć, że pojazdy ciężarowe mogą jeździć po autostradach z taką samą prędkością jak po drogach w terenie niezabudowanym; limit ten wynosi 80 km/h.

  1. Inne wykroczenia drogowe

Holandia to bardzo konserwatywny kraj jeśli chodzi o wykroczenia drogowe. Wysoki mandat można tu dostać praktycznie za każde, najdrobniejsze przewinienie. Za jazdę bez pasów grozi kara 140 euro, za przejazd na czerwonym świetle – 230 euro, za niepotrzebne użycie klaksonu –  90 euro, za wyprzedzanie na zakazie lub przy przejściu dla pieszych – 230 euro, za uszkodzone światła stopu – 140 euro, za uszkodzone kierunkowskazy – 90 euro, za nadmiernie zużyte opony – od 140 do 470 euro, za brak sygnalizacji lub błędne sygnalizowanie manewru – od 35 do 90 euro, za jazdę Buspasem – 140 euro, za nieprawidłowe parkowanie – od 35 do 90 euro, za jazdę zbyt blisko poprzedzającego pojazdu – od 280 do 700 euro, za jazdę pod wpływem alkoholu – od 325 do 650 euro. Oczywiście taryfikator obejmuje o wiele więcej wykroczeń i sankcji za nie.

Uwaga!!! Do każdego mandatu należy doliczyć dodatkową opłatę administracyjną w wysokości 9 euro. Za przekroczenie terminu zapłaty podstawowa kara zwiększa się o 50%. Nieopłacenie mandatu w drugim terminie skutkuje podwyższeniem kwoty o kolejne 100%.

  1. Podsumowanie

Mandaty drogowe w Holandii są bardzo wysokie (jedne z najwyższych w Europie). Organy kontrolne oraz sądy nie są pobłażliwe dla osób łamiących przepisy. Należy zatem bezwzględnie przestrzegać zasad ruchu drogowego. Warto także pamiętać, że jeżdżąc po Holandii należy zaniechać używania telefonów komórkowych (nawet tych zamocowanych w specjalnym uchwycie). Ostatnie ustalenia tamtejszego sądu utwierdzają bowiem w przekonaniu, że jest to czyn całkowicie zabroniony.

Informacja za: www.40ton.net, www.cargonews.p, www.mojaholandia.nl, www.naszportal.nl