Rate this post

mandat-znakZagraniczny mandat, np. z Niemiec a polskie prawo

Już nie będzie szans na to, by uniknąć mandatu, który dostaliśmy za granicą. 4. listopada 2013r. przyjęto bowiem projekt ustawy ws. dyrektywy cross border enforcement. Przyjęte rozwiązania mają ułatwić wymianę informacji między Polską a pozostałymi krajami Unii Europejskiej. Już wkrótce jeśli złamiesz przepisy ruchu drogowego na terytorium jakiegokolwiek kraju UE, nie ujdzie Ci to na sucho. Od teraz kierowcy mają być szybko identyfikowani, a odpowiednie informacje dotrą do Polski z zagranicy.

Dwustronny system

Nowe przepisy będą dotyczyły zarówno polskich kierowców za granicą, jak i kierowców z innym krajów UE, przyjeżdżających do nas. System pozwoli na skuteczne karanie sprawców naruszeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jego stosowanie będzie też miało efekt prewencyjny – ma spowodować, że kierowcy ściągną nogę z gazu. Nowe przepisy wprowadzane są ze względu na dyrektywę 2011/82/UE w sprawie ułatwień w zakresie transgranicznej wymiany informacji dotyczących przestępstw lub wykroczeń związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego.

 

Kiedy mandat przyjdzie do Polski

Mandat zostanie przekazany naszym służbom wtedy, gdy dopuścisz się następujących naruszeń bezpieczeństwa ruchu drogowego:

  • będziesz prowadził pojazd pod wpływem środka odurzającego,
  • nie zastosujesz się do ograniczenia prędkości;
  • będziesz prowadził pojazd po użyciu alkoholu albo w stanie nietrzeźwości,
  • będziesz prowadził pojazd bez zapiętych pasów bezpieczeństwa,
  • będziesz przewoził dziecko bez fotelika ochronnego,
  • nie zastosujesz się do sygnałów świetlnych lub znaków nakazujących zatrzymanie pojazdu,
  • jeżeli nie założysz w czasie jazdy kasku ochronnego,
  • jeżeli wykorzystasz drogę lub jej część w sposób niezgodny z przeznaczeniem,
  • jeżeli podczas jazdy będziesz prowadził rozmowę z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Punkt Kontrolny

W naszym kraju (i innych krajach UE) powstaną Krajowe Punkty Kontaktowe (KPK), których zadaniem będzie wymiana informacji oraz przekazywanie ich służbom krajowym uprawnionym do korzystania z nich w celu ścigania sprawców przewinień drogowych. Informacje, jakie będą przekazywane to: dane rejestracyjne pojazdów oraz dane ich właścicieli lub posiadaczy.
Nowe regulacje wejdą w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.