Rate this post

Dotychczas wszelkie akcje zachęcające do noszenia elementów odblaskowych przez dorosłych, prowadzone przez policję nie odnosiły sukcesu. Taki obowiązek nałożony był jedynie w stosunku do dzieci. Jest jednak dobra wiadomość dla kierowców. Otóż od 31 sierpnia bieżącego roku zmieniają się przepisy Ustawy o ruchu drogowym. Zgodnie z ich zapisem, wszyscy piesi poruszający się po zmroku po terenie niezabudowanym, za wyjątkiem chodników, będą mieć obowiązek posiadania elementów odblaskowych, nie muszą nosić kamizelek.

piesi

Elementy odblaskowe można nabyć już za 2 – 3 zł. Podczas poruszania się po drodze pieszy taki element powinien mieć założony na prawą nogę przy kostce. Co więcej, zgodnie z nowelizacją ustawy, mandat za brak odblasków będzie wynosił od 20 do 500 zł. Dodatkowo karą w wysokości 500 zł mogą zostać obciążeni rodzice dziecka, których dziecko odblasku nie posiada.

Jest to bardzo dobra informacje, gdyż warto zauważyć, że obecnie około 40% ofiar wypadków to piesi. Jak wiedzą sami kierowcy, nie zawsze wina spowodowania wypadku leży po stronie kierującego pojazdem. Zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym dochodzi do sytuacji, kiedy przed oczami kierowcy nagle „wyrasta, jak spod ziemi” pieszy. Niestety często bywa za późno na jakąkolwiek reakcję.

Z ciekawostek dotyczących noszenia odblasków – ruszyła kampania społeczno – edukacyjna pod hasłem „A2, że bezpiecznie. Postaw na odblaski!”, której inicjatorem jest Autostrada Wielkopolska SA.

Miejmy nadzieję, że dzięki podjętym przez rząd działaniom, już jesienią statystki odnotują zmniejszenie się liczy ofiar wypadków na polskich drogach.