Rate this post

Prestiżowe Mistrzostwa Świata Kierowców Zawodowych UICR odbędą się po raz pierwszy w historii w Polsce. Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 25-28 września 2014 roku. Kilkuset zawodników z różnych państw zmagać się będzie za kierownicą samochodów ciężarowych, dostawczych i autokarów. Organizacja tego wydarzenia to duże wyróżnienie dla naszego kraju.

zawody mistrzostwa kierowca tira

Niezwykłe wydarzenie i wyróżnienie

Światowa Unia Kierowców Profesjonalnych (UICR) to największy związek kierowców zawodowych na świecie, zrzeszający ponad 1,4 mln członków z ponad 30 krajów. UICR organizuje co dwa lata Mistrzostw Świata Kierowców Zawodowych w poszczególnych państwach członkowskich. W tym roku będzie to już 29 edycja tych zawodów. Gospodarzem imprezy może zostać to państwo, które wyróżnia się w swojej działalności w Unii. Poprzednie edycje odbywały się m.in. w RPA, Austrii, Włoszech, Luksemburgu i Chorwacji. W tym roku po raz pierwszy zarówno eliminacje, jak i same Mistrzostwa odbędą się w Polsce (niedaleko Krakowa).

 

Najlepsi trakerzy zjadą do naszego kraju

W Mistrzostwach mogą wziąć udział jedynie kierowcy, którzy są członkami UICR. Do naszego kraju przyjedzie około 500 kierowców z Europy, Afryki i Ameryki, wyłonionych w ramach krajowych eliminacji, którzy wystartują w sześciu różnych kategoriach. Wśród nich znajdują się kierowcy w kategorii: B – autobusy, E – młodzi adepci zawodu, A – ciężarówki do 18 ton, C – zestaw z naczepą, D – zestaw z przyczepą, F– furgony. Swoją obecność na wrześniowych Mistrzostwach Świata UICR potwierdziły już: Włochy, Belgia, Chorwacja, Słowenia, Szwajcaria, Austria, Urugwaj, Zimbabwe, Niemcy i Finlandia. Najlepsi kierowcy zmagać się będą na torze w kilku naprawdę wymagających konkurencjach. Rywalizację trakerów będzie można podziwiać na pasie startowym lotniska w Czyżynach.

Zawodnicy wrześniowych Mistrzostw Świata Kierowców Zawodowych będą także startować w konkurencji jazdy ekonomicznej. Trasa w normalnym ruchu drogowym na autostradzie, drodze wewnętrznej i krajowej pozwoli jury ocenić jazdę reprezentantów wszystkich krajów, które zgłosiły swoje uczestnictwo w mistrzostwach.

W związku z organizacją mistrzostw świata na specjalne spotkanie z zarządem i osobami odpowiedzialnymi za imprezę przylecieli niedawno wysłannicy centrali UICR (wiceprezydent Robert Kastner oraz przewodniczący jury tych mistrzostw – Henri Nellisen). Podczas roboczego spotkania i omawiania szczegółów regulaminu mistrzostw odbyło się oficjalne losowanie miejsc startowych dla poszczególnych krajów członkowskich UICR. Polska jako gospodarz wystartuje jako pierwsza.

 

Reprezentacja Polski

Pierwszym etapem eliminacji do reprezentowania Polski w mistrzostwach był test teoretyczny. Do organizatorów napłynęło 150 rozwiązań, z których wybrano 28 kandydatów. Następnie zawodnicy ci przeszli testy praktyczne, które wyłoniły 19 najlepszych zawodników, którzy będą reprezentować Polskę podczas tegorocznych zawodów. Wśród nich jest obecny Mistrz Świata UICR w Ecodrivingu, Dariusz Serafiński oraz Daniel Szukalski w kat. F, którzy będą bronić swoich tytułów. Aby zdobyć tytuł najlepszego kierowcy, zawodnicy musieli wykazać się znajomością przepisów, zasad udzielania pierwszej pomocy, umiejętnościami przygotowania ładunku i pojazdu oraz bezpiecznej i ekonomicznej jazdy.

 

Organizatorzy, sponsorzy i patroni

Organizatorem imprezy w Polsce z ramienia UICR jest Stowarzyszenie Klubu Polskiego Trakera, a partnerem strategicznym i głównym sponsorem został Mercedes-Benz. Właśnie za kierownicą Atego i Actrosów oraz autobusów turystycznych i Sprinterów zawodnicy będą walczyć o tytuł najlepszego kierowcy na świecie. Sponsorem imprezy jest także firma oponiarska Goodyear, która ufundowała m.in. stroje dla każdego reprezentanta Polski. Także firma Meiller Polska wesprze finansowo oraz organizacyjnie działania w przygotowaniu imprezy. Honorowy patronat nad imprezą objęła Elżbieta Bieńkowska, Minister Infrastruktury i Rozwoju.

 

Podsumowanie

Mistrzostw Świata Kierowców Zawodowych to najważniejsze na świecie wydarzenie dla wszystkich kierowców zawodowych. Jednocześnie to także niezwykłe i bardzo widowiskowe zawody dla wszystkich fanów motoryzacji. Na gości zawodów czekać będzie specjalne stoisko z ofertą użytkowych Mercedesów, firmowych części i akcesoriów. Chętni będą mogli odbyć także jazdy próbne najnowszymi modelami samochodów. Zaprezentowane zostaną również klasyczne pojazdy seryjne i samochody tuningowane. Organizatorzy liczą na dużą frekwencję.