Rate this post

Niemieckie drogi i autostrady płatne od 2016r.

autostrada niemcy (2)

7 lipca bieżącego roku Alexander Dobrindt, minister transportu w Bundestagu potwierdził, że państwo niemieckie zamierza wprowadzić od 2016 roku powszechne opłaty związane z korzystaniem z dróg na terenie całych Niemiec. Początkowo chciano obłożyć opłatami tylko autostrady, ale politycy mieli uzasadnione obawy o to, że wówczas ruch ciężkich pojazdów zostanie przekierowany na drogi krajowe i lokalne.

Opłaty za używanie dróg w Niemczech będą uiszczali nie tylko obcokrajowcy, ale i sami obywatele Niemiec. Roczna opłata ma być uzależniona od pojemności silnika oraz od czystości spalin. Winieta roczna będzie dostępna w cenie od 30 do 100 euro. Winiety na 10 dni kupimy za 10 euro, a na dwa miesiące za 20 euro. Opłaty przyczynią się, zdaniem ministra transportu, do dynamicznego rozwoju i utrzymania infrastruktury drogowej kraju.

W rzeczywistości, obywatele Niemiec nie poniosą dodatkowych kosztów poruszania się po swoich drogach samochodami osobowymi, bowiem jednocześnie z wprowadzeniem również i dla nich winiet, obniżony zostanie im podatek drogowy.