Rate this post

Szczyt towarowy przed Bożym Narodzeniem,czyli okresowe ograniczenia oraz zakaz ruchu niektórych pojazdów na drogach.

Co powinniśmy wiedzieć?

 Są takie okresy w roku, kiedy „szczyt towarowy” jest nieunikniony. Bezapelacyjnie należy do nich święto Bożego Narodzenia, które właśnie przed nami. Z pewnością nastąpi skok w liczbie realizowanych zleceń. Na te kilka wyjątkowych świątecznych dni odwiedzamy swoje oddalone o wiele kilometrów rodziny, wracamy do domu z okresowej, zarobkowej emigracji, co powoduje, że natężenie ruchu na drogach wzrasta. Jednostki policyjne analizują takie okresy ze szczególną uwagą. Aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim podróżującym wprowadzono ograniczenie w ruchu drogowym dla pojazdów ciężarowych. Reglamentacja nie jest niczym nowym, obowiązuje w większości krajów europejskich.

ograniczenie ruchu

W Polsce przepisem regulującym ograniczenia i zakaz ruchu samochodów ciężarowych w wybrane dni w roku jest:

Rozporządzenie Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych pojazdów na drogach (Dz. U. nr 147, poz. 1040)

Treść rozporządzenia http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20071471040

 

Pamiętajmy, że zgodnie z nim, w okresie świąt Bożego Narodzenia

(25 i 26 grudnia – w godzinach od 8.00 do 22.00), pojazdy o DMC powyżej 12 ton

(z wyłączeniem autobusów), nie mogą poruszać się po drogach na obszarze całego kraju.

 

Większość europejskich państw również wprowadziło wymogi dla określonych pojazdów. Międzynarodowi przewoźnicy muszą pamiętać o tym, że w różnych krajach wymagane ograniczenia w ruchu mogą się od siebie różnić, dlatego przed podróżą warto to dokładnie sprawdzić http://trafficban.com/

 

Przepis o zakazie ruchu ( na podstawie polskiego rozporządzenia) nie dotyczy

 1. Przewoźników powracających z zagranicy w celu zakończenia pracy lub transportu do odbiorcy oczekującego na ładunek, który ma siedzibę w Polsce
 2. Pojazdów uprzywilejowanych (np. policja, służba celna, straż graniczna itp.)
 3. Samochodów używanych: przy budowie dróg i mostów, do przewozu żywych zwierząt, dla potrzeb skupu mleka, do przewozu lekarstw.

Pełen wykaz „wyjątków” w rozporządzeniu (Dz. U. 2007 nr 147 poz. 1040)

 

Wyjątek stanowi również przewóz artykułów szybko psujących się i środków spożywczych (Załącznik do rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 r. (poz. 1040))

 1. Mięso i podroby jadalne
 2. Ryby i skorupiaki oraz inne bezkręgowce wodne
 3. Produkty mleczarskie
 4. Jaj ptasie i masy jajeczne
 5. Kwiaty cięte i doniczkowe
 6. Warzywa, owoce i grzyby (świeże, mrożone)
 7. Zboża i surowce rolne
 8. Produkty przemysłu młynarskiego
 9. Przetwory spożywcze
 10. Napoje bezalkoholowe
 11. Pozostałości i odpady przemysłu spożywczego

 

Ze względu na przepisy, które nie pozwalają jeździć ciężarówkom w określone dni i godziny oraz z konieczności odpoczynku, kierowcy pojazdów ciężarowych wiele godzin spędzają na parkingach. Chcąc spokojnie zregenerować siły po całym dniu pracy szukają takich miejsc, w których nie tylko można zaparkować samochód ciężarowy, ale także bezpiecznie przenocować, wziąć prysznic, porządnie się najeść, sprawdzić stan techniczny swojego pojazdu, kupić gazetę czy rozerwać się oglądając telewizję.

 

Bezpieczny wypoczynek

 1. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad udostępnia informacje o parkingach dla samochodów ciężarowych (dane są aktualizowane), dostępne na

http://www.gddkia.gov.pl/pl/24/pliki%20do%20pobrania

 1. Z myślą o „wolnym” czasie dla kierowców, również portal TirStop.pl udostępnia mapę parkingów TIR http://www.tirstop.pl/parkingi-tir/

Z pewnością są gdzieś w Polsce i pozostałych państwach Unii Europejskiej takie miejsca, które z powodzeniem można polecić. Zachęcamy do „umieszczenia” informacji o bezpiecznych parkingach. Nie ma lepszej reklamy od tej z „polecenia” tzw. „z ust do ust”.

Większy ruch rozpoczyna się zawsze pod koniec listopada i trwa aż do świąt. Powodem jest fakt, iż firmy transportowe chcą zamknąć bilans roczny jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

Nie pozwólmy sobie popsuć radość z Bożonarodzeniowego spotkania czy wyjazdu. Święta tuż, tuż. Za chwilę większość kierujących ruszy na drogi.