Rate this post

podsumowanie tslPolski Kongres Logistyczny ”Logistics” to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń logistycznych w naszym kraju oraz drugie co do wielkości w Europie. Kongres gromadzi liczne rzesze logistyków oraz przedstawicieli ośrodków naukowych. W tym roku odbyła się już jego XII edycja, organizowana w cyklu dwuletnim od niemal 25 lat. Impreza przyciągnęła ponad ośmiuset uczestników. Kongres Logistics organizowany był pod patronatem m.in. Ministerstwa Gospodarki i Europejskiego Towarzystwa Logistycznego (ELA). Tematem przewodnim Kongresu była komunikacja w łańcuchach dostaw.

Prelegenci

Prelegentami tegorocznego Kongresu były znane i poważane w branży osoby. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Prezydent Europejskiego Towarzystwa Logistycznego Jos Marinus, guru europejskiej logistyki Hans Christian Pfohl, jeden z twórców Internetu Steve Bratt, specjalista od spraw komunikacji międzynarodowej Witold Skowroński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Dariusz Bogdan, Kierownik Centrum Wiedzy Logistycznej ILiM Marcin Hajdul, profesor Włodzimierz Rydzkowski z Katedry Polityki Transportowej Uniwersytetu Gdańskiego, dyrektor zarządzający Metroplan Ulrich Dantzer, Witold Hołubowicz z Instytutu Technik Telekomunikacyjnych i Informatycznych, Jorgen Balle z duńskiej firmy Frode Laursen oraz przedstawiciele rynku logistycznego m.in. firmy Dachser, DB Schenker, Quantum Software, Still, Promag, DataConsult, Amur sp. z o.o., Consafe Logistics sp. z o.o., Oracle Poland sp. z o.o., Onninen i inni.

Sesje tematyczne i poruszane zagadnienia

Sprawna komunikacja w łańcuchach dostaw oraz sieciach logistycznych nabiera coraz większego znaczenia w przedsiębiorstwach i stanowi ważny aspekt przepływu dóbr. O tym też rozmawiano w dniach 14-15 maj w Centrum Kongresowym Międzynarodowych Targów w Poznaniu. Na spotkaniu odbyło się wiele sesji tematycznych oraz dyskusji plenarnych. Omówiono wszystkie aspekty wdrażania komunikacji w firmach; od kwestii technicznych, organizacyjnych, po społeczne. Przygotowane prezentacje zostały pogrupowane w różne bloki tematyczne. Poruszane zagadnienia dotyczyły komunikacji i partnerstwa w usługach logistycznych, problemów i wyzwań handlu internetowego, innowacyjnych technologii magazynowych, bezpieczeństwa dóbr i konsumentów oraz informacyjnych i komunikacyjnych rozwiązaniach dla transportu i łańcuchów dostaw.

Podczas Kongresu odbyła się także konferencja projektu Ecotale, poświęcona zewnętrznym kosztom transportu oraz konferencja projektu Empiric, poświęcona transportowi intermodalnemu. Zostało podpisane także ważne dla środowiska logistycznego porozumienie, dotyczące Polskiej Logistycznej Platformy Technologicznej. Został zaprezentowany również raport „Logistyka w Polsce 2013”, praca zbiorowa pod redakcją Grzegorza Szyszki i Ireneusza Fechnera.

Głównym patronem imprezy była firma Dachser, która podczas uroczystej Gali otrzymała dwa prestiżowe wyróżnienia Polskiego Towarzystwa Logistycznego za znaczące osiągnięcia organizacyjne i technologiczne w obszarze logistyki.

Kongresowi towarzyszyła imponująca wystawa logistyczna, w której wzięło udział blisko 60 wystawców. Dodatkową atrakcją dla gości była możliwość zwiedzenia czołowych przedsiębiorstw działających w Poznaniu i jego najbliższych okolicach (Blum, Clip Logistics, Dachser, Solaris i Promag).

Warsztaty logistyczne

16 maja w Instytucie Logistyki i Magazynowania odbyły się z kolei cztery warsztaty logistyczne o tematyce: wyzwanie managerskie – komunikacja w sytuacjach konfliktowych, Prognozowanie popytu z wykorzystaniem narzędzia SAS Forecast Studio, Praktyczne aspekty modelowania i reorganizacji sieci dystrybucji oraz Bezpieczeństwo globalnych łańcuchów dostaw. Oficjalnym językiem konferencji był język polski oraz język angielski. Wszystkie prezentacje były tłumaczone symultanicznie.

Podsumowanie

Polski Kongres Logistyczny ”Logistics” to szczególne wydarzenie branżowe, które umożliwia uczestnikom zdobycie niezbędnej i fachowej wiedzy a także nawiązanie nowych kontaktów biznesowych, promocje wizerunku firm oraz prezentacje swojej oferty i rozwiązań potencjalnym klientom. Rosnąca systematycznie liczba uczestników sprawiła, że polski Kongres stał się drugim co do wielkości wydarzeniem logistycznym w Europie; po targach logistycznych w Monachium. Kolejna edycja za dwa lata, ale warto już teraz pomyśleć o swoim udziale w tej prestiżowej imprezie.