Rate this post

gpsObecnie na rynku transportowym można znaleźć wielu różnych dostawców usług GPS, a więc systemów do monitorowania pojazdów, które pozwalają na określenie położenia samochodów w dowolnym miejscu na Ziemi, a także do śledzenia ich parametrów w ruchu drogowym. Dzięki temu  przewożony ładunek jest zawsze pod kontrolą.

Firmy transportowe, które oferują możliwość sprawdzenia gdzie w danym momencie znajduje się konkretny ładunek, są częściej wybierane przez zleceniodawców. Dlatego też każde przedsiębiorstwo chcące się rozwijać, powinno wyposażyć flotę swoich pojazdów w takie właśnie urządzenia. Montaż lokalizatora GPS pozytywnie wpłynie nie tylko na bezpieczeństwo przewożonego towaru, ale również pomoże zwiększyć efektywność pracy oraz wydajność firmy. Ponadto, niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują znaczne zniżki autocasco przedsiębiorstwom, które mają możliwość monitorowania pojazdów.

Różnorodność systemów telematycznych w branży TSL pozwala przewoźnikom dopasować odpowiednie do swoich potrzeb narzędzia. Natomiast zleceniodawcy, którzy często powierzają swoje ładunki różnym firmom transportowym, nierzadko w celu sprawdzenia gdzie w danym momencie znajduje się pojazd z ich towarem, muszą logować się na wielu platformach, co jest niezwykle uciążliwe i czasochłonne. Jednak firma TimoCom znalazła na to rozwiązanie i wprowadziła na rynek innowacyjne rozwiązanie w postaci nowego TC eMap®. Dzięki temu narzędziu zarówno spedytorzy jak i załadowcy mogą monitorować wszystkie swoje pojazdy naraz i to w jednym miejscu. Dodatkowo program umożliwia planowanie trasy, a także obliczenie kosztów jej przejazdu. Udostępnia również informację o natężeniu ruchu drogowego. Wszystko to pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, a także sprawia, że firma staje się bardziej konkurencyjna. Ale co istotne, system przekazuje kontrahentowi jedynie dane o aktualnym położeniu pojazdu w danej chwili.

Polski rynek usług telematycznych jest jeszcze młody, jednak rozwija się bardzo dynamicznie. Coraz więcej  firm inwestuje w systemy lokalizacji pojazdów, dzięki czemu zwiększa swoje zyski, a także bezpieczeństwo przewożonych ładunków, gdyż czujniki urządzeń GPS pozwalają na zarejestrowanie nie tylko położenia oraz trasy przejazdu czy faktycznego zużycia paliwa, ale także niekontrolowanego otwarcia naczepy i innych nieprawidłowości.