Rate this post

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opracowała projekt, który ma ułatwić kierowcom poruszanie się płatnymi autostradami w naszym kraju. Chodzi mianowicie o skrócenie czasu oczekiwania w kolejkach przed wjazdami i zjazdami z odcinków płatnych dróg przy zastosowaniu procedury postępowania na wypadek wzrostu natężenia ruchu w okresie wakacyjnym na autostradzie A2 i A4. Dodatkowo Rada Ministrów podjęła decyzję, iż w sierpniowe weekendy do końca tegorocznych wakacji, na autostradzie A1 możliwy będzie swobodny przejazd pojazdów (także dla ciężarówek). Czy wprowadzone ułatwienia rzeczywiście ograniczą powstawanie zatorów, czy jest to tylko środek doraźny?

tir

Korki na bramkach autostrady A1

Ostatnio w mediach zrobiło się głośno o gigantycznych korkach na polskich autostradach. Pogoda sprzyjała bowiem wakacyjnym wyjazdom (szczególnie nad Bałtyk i w góry) i tysiące kierowców utknęło niestety podczas weekendowych podróży na płatnych drogach w oczekiwaniu na zjazd. Najgorzej było na autostradzie A1 na trasie do Gdańska, gdzie trzeba było czekać nawet kilka godzin, a na autostradzie było ponad 70 tys. pojazdów. Także na drogach krajowych sytuacja była wręcz tragiczna. Wkrótce po tym, gdy stanęły autostrady, zakorkowały się również inne alternatywne drogi lokalne i dojazdowe.

 

Weekendowe zwolnienie z opłat drogowych

Po tych nieprzyjemnych doniesieniach premier Donald Tusk po posiedzeniu rządu zdecydował, że w czasie sierpniowych weekendów przejazd autostradą A1 będzie darmowy od godziny 16 w piątki (oraz w czwartek 14 sierpnia) do niedzieli do godz. 23.59. Oznacza to, że w tych dniach podniesione będą bramki na wszystkich wjazdach i zjazdach na autostradzie A1 między Gdańskiem a Toruniem. Kierowcy jadący w tym czasie nie będą musieli płacić blisko 30 złotych za przejazd tym odcinkiem autostrady. Kierowcy wjeżdżający na autostradę po godzinie 23.59 w niedzielę będą pobierali bilety wjazdowe i jeśli dojadą do wybranych bramek zjazdowych przed ich zamknięciem w niedzielę do godziny 01.30 to opuszczą autostradę bez uiszczania opłaty. Ilość otwartych bramek na autostradzie będzie zależała od natężenia ruchu i kwestii bezpieczeństwa. Weekendowe zwolnienie z opłat drogowych dotyczy też pojazdów ciężarowych. Straty koncesjonariusza pokryje budżet.

Na odcinku koncesyjnym autostrady A1 Gdańsk – Toruń przyjęto także rozwiązania GDDKiA i w razie konieczności pracownicy będą ręcznie wydawać kierowcom bilety wjazdowe. Bramki przed wjazdem na płatny odcinek będą podnoszone przez pracowników w celu bezpiecznego pokonywania PPO.

Jednocześnie Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przypomniało, że zgodnie z decyzją, którą podjęto wiosną tego roku, system manualnego poboru opłat na autostradach zarządzanych przez GDDKiA nie będzie więcej rozbudowywany. Ministerstwo chce aby od 2017 roku dla samochodów osobowych obowiązywał w Polsce nowoczesny elektroniczny system poboru opłat. W 2015 roku przeprowadzony zostanie przetarg, który wyłoni wykonawcę elektronicznego systemu.

 

Procedura postępowania na wypadek wzrostu natężenia ruchu na A2 i A4

Mając na uwadze wyjątkowo wysoki poziom ruchu w okresie wakacyjnym, powodujący powstawanie zatorów, GDDKiA opracowała procedurę postępowania na wypadek wzrostu natężenia ruchu i ryzyka utworzenia się zatoru na Placach Poboru Opłat na autostradzie A4 Wrocław – Sośnica oraz A2 Konin – Stryków. W przypadku wzrostu natężenia ruchu i realnego ryzyka utworzenia się zatoru pas wydzielony dla pojazdów wyposażonych w urządzenie viaAUTO będzie z odpowiednim wyprzedzeniem udostępniany dla manualnego poboru opłat. Jeśli dojdzie do sytuacji awaryjnych pracownicy operatora będą na bieżąco zarządzać ruchem na Punktach Poboru Opłat, w celu przekierowania pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony na skrajny prawy pas wjazdowy, natomiast kierowcy chcący uiszczać opłaty manualnie będą mogli skorzystać także z pasów przeznaczonych dla viaTOLL/viaAUTO.

Ma zostać także przyspieszone wydawanie biletów prekodowanych kierowcom uiszczającym opłatę w sposób manualny (przez dodatkową osobę, która będzie wydawać je bezpośrednio na pasie). Poprzez system znaków zmiennej treści (VMS) będą pojawiały się wiadomości o tworzącym się zatorze. Będzie można zatem uzyskać informacje o możliwości wcześniejszego zjazdu z autostrady na węzłach i pokonania danej trasy drogami alternatywnymi.

Na autostradzie A2 i A4 od połowy lipca zostały także wprowadzone bramki dedykowane dla samochodów lekkich chcących korzystać z elektronicznego systemu opłat ViaToll, co również ma znacznie rozładować tam korki. W weekendy natomiast zwiększono obsadę pracowniczą i przy bramkach wydawane są już wydrukowane bilety.

 

Podsumowanie

Weekendowe zwolnienie z opłat drogowych, czy wprowadzenie procedury postępowania na wypadek wzrostu natężenia ruchu na autostradach, to tylko środki doraźne. Obecnie toczą się prace związane z opracowaniem koncepcji wdrożenia Zintegrowanego Systemu Poboru Opłat od pojazdów lekkich (o dopuszczalnej masie całkowitej ≤ 3,5 tony) z obecnie funkcjonującego na bardziej komfortowy dla użytkowników dróg. Być może dopiero on pozwoli zapewnić płynność ruchu i brak zatorów na polskich autostradach.

 

Informacja za www.mir.gov.pl, www.viatoll.pl,