Rate this post

Wymiana walut w Internecie sposobem na obniżanie kosztów działalności w przedsiębiorstwach transportowych

koszty wymiana walut transportFirmy transportowe muszą stale poszukiwać sposobów na obniżenie kosztów związanych z prowadzeniem swojej działalności. Dobrym rozwiązaniem wydaje się być wymiana walut w Sieci, dzięki której można zaoszczędzić sporo pieniędzy i czasu. Platform wymiany walut na e-rynku jest coraz więcej i coraz więcej przedsiębiorstw z branży transportowej oraz logistycznej z nich korzysta. Jak zatem skutecznie wymieniać pieniądze w Internecie i czy jest to bezpieczne?

 

Szybko i tanio, czyli Internetowy kantor

Internetowy kantor to kantor walutowy, w którym transakcje dokonywane są za pośrednictwem strony WWW oraz bankowości internetowej. Zasada działania polega na tym, że klient przelewa na konto kantoru określoną sumę w jednej walucie i otrzymuje na wskazane konto przeliczoną sumę w innej walucie. Dynamiczny rozwój kantorów walutowych w Polsce był spowodowany tzw. ustawą antyspreadową z listopada 2011 roku, która pozwoliła kredytobiorcom na spłatę kredytu w obcej walucie. Działalność kantorów internetowych opiera się na zezwoleniu dewizowym wydawanym przez Narodowy Bank Polski.

Pierwszym kantorem internetowym w Polsce był Internetowykantor.pl, uruchomiony w kwietniu 2010 roku. Z serwisu można skorzystać posiadając co najmniej jeden rachunek złotówkowy i co najmniej jeden rachunek walutowy. Korzystanie z serwisu jest bezpłatne; nie ma żadnych opłat pobieranych za rejestrację konta, jego utrzymanie, ani likwidację. Kurs wymiany aktualizowany jest co kilka sekund, a klient sam wybiera najkorzystniejszy moment kursu i zatwierdza transakcje w określonym przez siebie czasie. Przelew zwrotny jest wysyłany najczęściej w ciągu kilkunastu minut (w zależności od banku i godziny transakcji). Dzięki rejestracji w serwisie można spłacać także raty kredytu (należy wcześniej wystąpić z wnioskiem o zmianę sposobu spłaty kredytu w swoim banku). Taka formuła jest rozwiązaniem zarówno praktycznym, jak i pozwalającym na oszczędność czasu, a także bezpiecznym, gdyż system bankowy, na którym oparte są przelewy, gwarantuje najwyższy poziom zabezpieczenia środków.

 

Społecznościowe platformy wymiany walut

Społecznościowe platformy wymiany walut cieszą się dużym powodzeniem; szczególnie wśród małych i średnich firm, zajmujących się transportem międzynarodowym i spedycją, które utrzymują stałe rozliczenia z zagranicznymi kontrahentami lub mają kredyty i leasing w obcej walucie. Za pośrednictwem platform zarejestrowani użytkownicy wymieniają waluty po ustalonym przez siebie kursie. Dzięki tego typu rozwiązaniom przedsiębiorcy mogą zyskać dodatkowe oszczędności (nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie) i nie tracić czasu w bankach, czy kantorach stacjonarnych. A co najważniejsze wymiana walut za pośrednictwem Internetu jest bezpieczna dla firm, gdyż tego typu serwisy działają w oparciu o kilkustopniowe systemy weryfikacji i zabezpieczeń, a także podlegają bezpośrednio nadzorowi NBP oraz Ministerstwu Finansów.

 

Pierwszą platformą społecznościowej wymiany walut był uruchomiony w listopadzie 2009 roku Walutomat.pl. Jest to serwis, za pomocą którego można wymieniać waluty z innymi ludźmi, oszczędzając nawet 6% w stosunku do tradycyjnych sposobów wymiany walut. Aby korzystać z Walutomatu należy posiadać konto bankowe w dowolnym polskim banku, w walutach, które chcemy wymieniać. Rejestracja w serwisie jest darmowa. Przelew w ramach jednego banku jest bezpłatny i zazwyczaj natychmiastowy. Aby złożyć zlecenie wymiany, należy zagwarantować środki na ich realizację. W tym celu trzeba przesłać pieniądze do dedykowanego w Walutomacie portfela, a następnie określić walutę i kwotę, którą chcemy sprzedać, walutę, którą chcemy kupić i kurs wymiany. System sam dopasuje złożone zlecenie ze zleceniami innych osób i natychmiast po pojawieniu się przeciwstawnych ofert dokona transakcji po najkorzystniejszym kursie wymiany. Aby wypłacić pieniądze z portfela na własne konto, należy złożyć zlecenie wypłaty. Walutomat pobiera prowizję od wartości zrealizowanego zlecenia w wysokości 0,2%.

 

Podsumowanie

Obecnie na polskim rynku działa około 40 kantorów internetowych, które oferują zaawansowane technologicznie rozwiązania biznesowo-informatyczne. Dzięki nim można naprawdę sporo zaoszczędzić na kosztach przewalutowania oraz uniknąć stania w kolejkach w bankach i tradycyjnych kantorach. Dodatkowo dla użytkowników, którzy wymieniają w ciągu miesiąca duże kwoty, oferowane są często atrakcyjne systemy rabatowe. Istotną wartością dla klienta jest także to, że kantor internetowy działa 24 na dobę i można przeprowadzać transakcje za pośrednictwem urządzeń mobilnych w dowolnym miejscu na świecie.