Rate this post

Karty pre-paid dla branży transportowej

karty prepaid

Bankowe karty przedpłacone zdobywają coraz większą popularność w branży transportowej. Korzyści z posiadania kart pre-paid jest naprawdę wiele. Przede wszystkim umożliwiają one szybki i bezpieczny sposób przekazywania środków do wskazanych przez firmę pracowników; nawet w nieprzewidzianych sytuacjach takich jak kolizje drogowe, czy awarie samochodu. Jednocześnie dają pełną kontrolę wydatków oraz podnoszą poziom bezpieczeństwa przewoźników i kierowców.

Dzięki temu rozwiązaniu można także usprawnić procesy zarządzania środkami w przedsiębiorstwie, lepiej planować oraz zredukować koszty bieżącej działalności. W jaki sposób?

Prosta zasada działania

Karty przedpłacone, czyli pre-paid, to świetna alternatywa dla pozostałych „plastików”. Karty przedpłacone to instrumenty płatnicze, które można wykorzystać dokonując min. zakupów bezgotówkowych w punktach handlowo-usługowych, realizując płatności związane z opłatami drogowymi, dokonując transakcji w Internecie np. płacąc za hotele oraz wypłacając pieniądze z bankomatów (wszędzie tam gdzie akceptowane są karty płatnicze VISA i MasterCard). Kartą można dokonywać płatności na taką kwotę, na jaką została ona zasilona.

Karty przedpłacone są przeznaczone przede wszystkim dla takich firm, które często wypłacają różnym pracownikom zaliczki na podróże służbowe. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu minimalizuje się ryzyko związane z płatnościami gotówkowymi , dlatego też narzędzie to sprawdzi się idealne w przypadku każdego zawodowego kierowcy podróżującego po kraju i za granicą. Za pośrednictwem kart mogą być dokonywane również przelewy wynagrodzeń (w przypadku kart imiennych).

Karty pre-paid nie są powiązane z rachunkiem firmy transportowej, ani z kontem bankowym kierowcy. Zazwyczaj nie są one spersonalizowane, dzięki czemu firma może w danym momencie przekazać kartę innemu pracownikowi. Istnieje też możliwość zamówienia karty z indywidualnym wizerunkiem (logo firmy) oraz np. numerem rejestracyjnym pojazdu.

Karty przedpłacone można zamówić w dowolnym momencie w systemie transakcyjnym banku, bez konieczności wizyty w oddziale. Koszt wydania karty jest jednorazowy i zazwyczaj waha się w granicach 15-35 PLN.

Pewność i bezpieczeństwo

Posiadając kartę pre-paid kierowcy nie ryzykują utratą znacznej gotówki (np. w przypadku napadu czy kradzieży), a jednocześnie mają stały dostęp do firmowych pieniędzy. Jest to szczególnie ważne w razie niespodziewanych problemów na drodze, które często niosą ze sobą nieplanowane wydatki. Firma może przelać błyskawicznie środki na rachunek danej karty m.in. w formie standardowego przelewu bankowego i zasilić konto odpowiednią kwotą.

Każda transakcja wykonana kartą jest autoryzowana; karty posiadają mikroprocesor, a transakcje potwierdzane są kodem PIN. Na karcie można zdefiniować indywidualnie dopasowane dzienne i miesięczne limity, istnieje też możliwość natychmiastowego zablokowania karty oraz wycofania środków z jej rachunku.

Szczegółowe raporty dotyczące kart przedpłaconych, w tym informacji o aktualnym saldzie oraz historii operacji na karcie, dostępne są w trybie on-line w serwisie internetowym. Większość banków oferują też możliwość sprawdzenia dostępnych środków oraz historie płatności wysyłając SMS, dzwoniąc na infolinię lub drukując zestawienie kilku ostatnich transakcji w bankomacie.

Oszczędności

Wielokrotnie płacąc kartami pre-paid w sklepach tradycyjnych lub internetowych można skorzystać z atrakcyjnych zniżek. Zdarza się też, że korzystając z karty zbiera się punkty, które dają szansę na zakup produktów w programie lojalnościowym danego banku.

Karta może być zasilana dowolną kwotą a niewykorzystane przez kierowców środki mogą być przeznaczone do realizacji kolejnych zleceń. W ten sposób finanse firmy mogą pracować bez przestojów, a jej płynność finansowa stale się zwiększa.

Co ważne karty pre-paid można „doładować” także dowolną kwotą w walucie obcej, co eliminuje koszty związane z przewalutowaniem i różnicami kursowymi oraz daje kierowcy dostęp do gotówki nawet podczas zagranicznych tras (jeśli karta jest w złotówkach, w razie użytkowania za granicą operacje są przeliczane według kursu z danego dnia).

Podsumowując

Karty przedpłacone to idealne narządzie do dokonywania płatności służbowych. Dzięki nim wszystkie środki, niezbędne do realizacji poszczególnych zleceń przydzielanych kierowcom, są wydawane w formie bezgotówkowej. Przedsiębiorca przez cały czas ma stały dostęp do informacji o dokonanych transakcjach, a tym samym posiada lepszą i większą kontrolę nad wykorzystaniem budżetu. Dzięki kartom przedpłaconym zwiększa się także poziom bezpieczeństwa w biznesie transportowym.

Bankowe karty przedpłacone są alternatywą dla innych instrumentów płatniczych wykorzystywanych w transporcie; przede wszystkim kart flotowych. Różnią się one tym, że można płacić nimi za różnorodne produkty i usługi w wielu punktach sprzedaży, wypłacać pieniądze z bankomatu, a także dokonywać transakcji przez Internet.