Rate this post

Punkty karne- gdzie sprawdzić ich liczbę? Kiedy będzie można sprawdzić online?

Kierowcy zawodowi muszą bacznie kontrolować swoje ewentualne punkty karne. Każdy łamiący przepisy, musi liczyć się z tym, że zostanie ukarany mandatem oraz wpisywanymi do ewidencji. Dla większości kierowców punkty karne mogą oznaczać nieprzyjemne konsekwencje. Jest to wielkie zagrożenie , tak dla kierowcy, jak i dla firmy transportowej.

Zapowiedziane zmiany przez Ministerstwo Infrastruktury nie napawają kierujących optymizmem . Kierowcy zawodowi muszą się wykazać wielką mądrością i rozwagą aby nie przekroczyć granicy punktów karnych.

Kierowcy zawodowi o wiele bardziej niż pozostali kierujący autami powinni dbać o własne prawo jazdy. Do końca tego roku, sięgając po odpowiednie „koło ratunkowe”, można zredukować posiadane punkty i ustrzec się przed utratą prawa jazdy.

prawo jazdy przepisy

  • Warunki, forma, tryb szkolenia

Wraz z kilkoma bardzo korzystnymi zmianami mającymi na celu propagowanie bezpiecznej jazdy, wprowadza się także nowinki, które w praktyce mogą okazać się rewolucyjne dla zmotoryzowanych .

Do końca tego roku w obowiązującym systemie prawnym istnieje możliwość zredukowania punktów karnych:

  • została wydana decyzja o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem
  • po otrzymaniu informacji o pozytywnym wyniku szkolenia
  • po upływie roku od dnia popełnienia wykroczenia

Uwaga! Od początku 2016r. szkolenia „redukujące” punkty karne przechodzą do lamusa!

W ich miejsce pojawią się kursy dla kierowców, którzy swój limit przekroczyli. Prawo jazy nie zostanie zabrane, lecz policja wyda skierowanie na kurs (koszt to 500zł. za cztery dni o łącznym czasie 28 godzin).

Istotnym jest fakt, iż na zgłoszenie się na szkolenie, kierujący ma tylko miesiąc. Każda osoba po odbyciu kursu będzie objęta pięcioletnią karencją- można do niego podejść tylko raz (jeśli ponownie przekroczy swoje konto, prawo jazdy zostanie odebrane).

 

  • Informacja o zgromadzonych punktach karnych

Jeśli potrzebujemy informacji o zgromadzonych punktach karnych, możemy ją uzyskać ustnie lub na podstawie specjalnego zaświadczenia w siedzibie Policji (Sekcja Wykroczeń Wydziału Ruchu Drogowego)

 

  • Nowe rozwiązanie- punktu karne online

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Centralny Ośrodek Informatyki, zaproponowali nowe rozwiązanie, które ułatwi i przyspieszy możliwość sprawdzenia liczby otrzymanych punktów karnych – online.

Na tej nowości skorzystają przede wszystkim kierowcy, którzy w swojej codziennej pracy przemierzają tysiące kilometrów, a z rachunku prawdopodobieństwa wynikałoby, że w szybszym tempie uzbierają niechlubne punkty. Uruchomienie usługi jest przewidziane na 21016r.

  • Ostrzeżenie

Handel punktami karnymi jest dość ryzykowny. Nie brakuje chętnych na kupno, jak i sprzedaż „punktami”. Jest to biznes zagrożony karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności z tytułu poświadczenia nieprawdy (art. 272 kodeksu karnego)

Wielkimi krokami zbliża się koniec roku, a to przy ogłoszonych zmianach jakie wejdą od 21016r., motywuje kierowców do zapisywania się na kursy według obowiązujących zasad. Dla kierowcy zawodowego utrata prawa jazdy wiąże się z brakiem możliwości wykonywania pracy. Z nowych przepisów jest zadowolona policja, która uważa, że wpłyną one na bezpieczeństwo na drogach.